Turnov

22.2.2017 - Místa - FOTO: Ondřej Konrád

Ospalá díra plná Rusáků. To byl pro mě v dobách mého dětství Turnov. Což byl hodně příkrý a odvážný soud od kluka z Jablonce, který má navíc nejmíň půlku příbuzenstva právě z Turnova, ale prostě to tak bylo. A i když už jsou sovětská vojska z naší země dávno pryč, ten dojem větší nudné vesnice u mě dlouho přetrvával. Stačilo ale pár nedávných návštěv a bylo jasné, jak moc jsem se ve svém dětství spletl. I když je Turnov na první pohled možná stále ta nudná, ospalá díra, jejíž hlavní výhoda je v tom, že tam jaro přichází o několik měsíců dřív než do Liberce, dá se tam najít spousta zajímavých míst a lidí. Jen to dá trochu práce, ale na to už je člověk za ta léta celkem zvyklý.

Takže je celkem jasné, že nemůžete chtít ani očekávat, aby na vás něco speciálního čekalo přímo na náměstí Českého ráje. Pokud si ovšem nelibujete ve stravování ze začátku 90. let – v tom případě na vás v samém centru Turnova čekají nefalšované gastronomické hody. Jen si musíte dát bacha na to, abyste to ve zdraví přežili. Stačí ale uhnout do postranní Jiráskovy ulice a po pár metrech objevíte Panorama Café. To ale vlastně není žádný objev, protože o téhle úžasné kavárně s výhledem a zelenou stěnou plnou živých rostlin už slyšel snad už úplně každý. Novinkou by pro vás ale možná mohlo být, že parta kolem sympatického majitele Jaroslava Čapka si už sama praží i vlastní kávu. A třeba taky to, že bratr Jaroslava Čapka není nikdo jiný než respektovaný designér a držitel ceny Designér roku 2013 Jan Čapek.

Jaroslav Čapek v jeho bezkonkurenčním Panorama Café

V další postranní uličce, tentokrát Skálově, najdete Muzeum Českého ráje. Pokud máte strach, že na vás vybafnou jen granáty a lidová architektura, obavy nejsou rozhodně na místě. V muzeu totiž už brzy vyroste úplně nová expozice věnovaná horolezectví v Českém ráji, která bude jedinečná třeba i tím, že přiblíží návštěvníkům stále ne příliš známou tradici společného česko-německého lezení v pískovcových skalách. Určitě se tam dostane i na legendu nejen českého horolezectví Josefa Rakoncaje, který dokázal jako vůbec první člověk na světě vystoupit na vrchol druhé nejvyšší hory světa K2 a jehož rodinná firma Sir Joseph vyrábí v Turnově už od počátku 70. let péřové expediční vybavení. A kurátoři výstavy jistě nezapomenou ani na památku další horolezecké naší horolezecké legendy Vladimíra „Chrousta“ Procházky, mimo jiné vedoucího vůbec první československé horolezecké expedice do Himálají v roce 1969.

První čs. himálajská výprava. Archiv V. Procházky ml.

S Turnovem je vůbec spjata spousta zajímavých jmen – mezi ta nejvýznamnější a to nejen letos, kdy si připomínáme 40 let od založení Charty 77, patří její první mluvčí filozof Jan Patočka, který se zde narodil. Dalšími rodáky, kteří v Turnově sice asi nikdy pamětní desku mít nebudou, ale rozhodně to nijak neubírá na jejich zajímavosti, jsou třeba spisovatel Jaroslav Rudiš, novinář Jindřich Šídlo nebo výtvarnice Jana Kasalová. S Turnovem je také úzce spjata historie rodinné firmy Belda Factory, která už více než 100 let vytváří nádherné šperky, a dává tak vzpomenout na to nejlepší z tradice zpracování drahých kamenů v Českém ráji. Současně ale dokáže držet krok s nejnovějšími módními trendy, o čemž svědčí pravidelné úspěchy v prestižních cenách Czech Grand Design.

Jak je toho k vidění zoufale málo zajímavého v centru Turnova, o to víc toho na vás čeká na jeho okrajích nebo v blízkém sousedství. Asi nemá smysl se moc rozepisovat o po všech směrech dokonalém Ábelově mlýnu v Dolánkách, kde se dobře najedl a napil snad už úplně každý. Stejnému věhlasu a popularitě se těší i řeznictví U Krejcarů v Pěnčíně nebo moštovna v Lažanech. Když už jsme u těch moštů – tak výjimka potvrzuje pravidlo a suverénně ten nejlepší točí v zelenině v samém centru Turnova, v Hluboké ulici neboli Hloubce, tak se tam rozhodně nezapomeňte zastavit. Druhá výjimka ale už není, takže za další pozoruhodností se budete muset vypravit až do Rakous, kde hned vedle cyklostezky podél Jizery najdete hospůdku U Cvrčků. Vynikající jídlo a pití ve spojení s krásnou okolní krajinou dělají z tohoto místa jednoznačný hit nadcházející sezóny. Ale nikomu ani muk, nebo to tam za chvíli bude vypadat jako u Zrcadlové Kozy.

Josef a Pavlína Šámalovi vykouzlili Ábelův mlýn

Tak trochu jiný gastronomický zážitek na vás čeká při návštěvě závodní jídelny v turnovské Šroubárně, ale pokud máte jen trochu rádi bizarní zážitky, tak je to místo, které rozhodně musíte navštívit. Jen si dejte pozor, abyste včas přišli a odešli (Po-Pá: 9:30-12:30), nedochvilnost se v ani jednom případě rozhodně nevyplácí. Pokud tedy nestojíte o další zajímavý zážitek, tentokrát s víc než nevrlou obsluhou.

Jídelna ve Šroubárně - tak trochu jiný gastronomický zážitek

Takže to je Turnov, jeho úžasní lidé a nejbližší okolí. Jasná volba nejen pro nadcházející týdny, kdy tady v horách bude ještě spousta sněhu, zimy a mlhy a vy budete chtít utéct někam za teplem a sluncem.