Lipo x PEZ
5.1.2020 - MístaJeště nedávno by mě ani ve snu nenapadlo jakkoli spojovat náš malý liberecký zázrak s celosvětovým fenoménem. Pak jsem ale zjistil, že Lipo a PEZ jedno je!
Nevím, jak senzační zjištění to přijde vám, ale mně, který musel za komárů ručně pilovat každé Lipo, aby se mu vešlo do dávkovače PEZ, rozhodně ano. Jak se něco takového mohlo stát? Celkem jednoduše a příběh je to pro komplikované dějiny česko-německého soužití víc než typický. Eduard Haas, majitel stejnojmenné rakouské rodinné firmy, která legendární dražé PEZ (z německého PfefferErminZ) uvedla v roce 1927 na trh, totiž už o rok později koupil právě v Liberci továrnu, kde začal slavné bonbóny ve velkém vyrábět. A protože historie se doslova vyžívá v ironii osudu, nikoho nemůže překvapit, že to byla ta samá továrna, ve které dnes společnost Mocca vyrábí lipa, kterým se ale nemůže říkat lipa, protože licenci vlastní jakási firma na Moravě. Tím ale spojení Lipa a PEZ ještě zdaleka nekončí.
Haas totiž nazval svůj liberecký provoz Továrna Poživatina. Název národního podniku Liberecké Poživatiny, který vznikl v roce 1964 a podle kterého byla také odvozena zkratka Lipo, zas až tak dramaticky originální nebyl. U toho už ale původní majitel továrny nebyl. Jako mnoha jiným našim německým spoluobčanům mu československý stát hned po válce firmu bez náhrady znárodnil a vystrnadil ho nadobro z naší země. Eduard Haas se tak vrátil zpět do rodného Lince, kde začal svou firmu budovat téměř znovu od základů. Po šesti letech byl PEZ zpět a jak se brzy ukázalo ještě silnější než kdykoli předtím. Výrazně k tomu přispěl vynález legendárního dávkovače, kterou pro firmu v roce 1948 vyvinul designér Oskar Uxa. Ten zásadní přelom ale nastal až začátkem padesátých let, kdy PEZ začal dobývat Ameriku.
Kromě všudypřítomných a nepřehlédnutelných PEZ Girls na tom hlavní zásluhu měl pražský rodák Curt Allina, který jako viceprezident PEZ-Haas Inc. šířil v USA věhlas značky celých dvacet pět let. A zbytek? Zbytek už je historie. Jen těžko byste našli nějakou kultovní postavu, jejíž hlava by se neobjevila na ikonickém dávkovači. Americké prezidenty, členy skupiny Kiss a příslušníky britské královské rodiny nevyjímaje. Dávkovač PEZ se také objevily v celé řadě filmů, nejznámější je samozřejmě scéna ze Spielbergova blockbusteru E.T. – Mimozemšťan. Dávkovače se po celém světě také těší velké oblibě mezi sběrateli, kteří za ty nejvzácnější kusy neváhají vysolit až tisíce dolarů. Mezi nejcennější patří sbírka Pamely Kerr Omidyar, manželky zakladatele eBay. Dokonce se traduje, že největší světový internetový aukční server vznikl původně právě kvůli tomu, aby si měla Omidyarova žena kde měnit dávkovače. Nás může každopádně hřát u srdce, že celá tahle legenda začala před více než devadesáti lety právě v Liberci, ale to je taky všechno. Jak se nás kdysi na škole při hodnocení poválečného odsunu ptal Frank Boldt: Kdo je vlastně vítěz a kdo poražený?