Hrdinové

21.6.2017 - Události
Úvodní ilustrace z kapitoly o Josefu Masopustovi.

Jsem moc rád, že i u nás se konečně začíná psát o fotbalu stejně, jako je to běžné v západní Evropě. Takže už nejen branky, body, vteřiny, ale také představení fotbalu jako společenského fenoménu s bohatými přesahy do mnoha oblastí pop kultury. Nakladatelství Yinachi připravuje na podzim 2017 vydání knihy Hrdinové, ve které bude vyprávět často zapomenuté příběhy slavných fotbalistů, kteří proslavili náš fotbal po celém světě. Na dvěstěpadesáti stránkách publikace najdou čtenáři mimojiné také jedenáct komiksových příběhů a další příběhy vyprávějící o třiceti vybraných fotbalistech, kteří se zapsali do historie. Těšit se tak můžete na Františka Pláničku, Josefa Masopusta, Antonína Panenku, Jana Bergera, Pavla Nedvěda a další.

Rivalita mezi pražskými S je nekonečná.

„Chtěl jsem udělat knížku o fotbale, která tu ještě nebyla. Knihu o našich fotbalových hrdinech, o vyjímečných postavách české kopané. Knížku nejen pro fandy. Chci ukázat fotbal jako součást našeho života a naší historie. Protože právě takový ho miluji. Miluji to, že ho může hrát každý. Kdekoliv a kdykoliv. Já, moji kamarádi, jako mí fotbaloví hrdinové,“ říká o nové knize její autor, Ondřej Fuczik. O ilustrace knihy se postaral uznávaný český nejen komiksový umělec Vojta Šeda. „Na fotbale mám rád jeho bezprostřednost a to, že mu rozumí všude na světě. Baví mě zpracovávat příběhy zajímavých osobností českého fotbalu z naší historie. A to vše současně pro několik generací,“ hovoří o práci na Hrdinech ilustrátor Šeda.

František Plánička nemůže v knize samozřejmě chybět.

Knihu vydává kreativní studio Yinachi, které je např. podepsáno pod výjimečným projektem Kmeny. „Chceme přinést zcela jinou knihu o fotbale. Jde o knihu, kterou bude táta číst synovi před spaním,” vysvětluje důvody vzniku knihy Robert Peňažka, majitel studia. “Můj syn třeba znal jméno Panenka jen z názvu videa na YouTube – Panenka kick. Vůbec ale neměl ponětí o tom, že někdy existoval nějaký Antonín Panenka. Když jsem tu historku vyprávěl Ondřejovi Fuczikovi, nejdřív jsem se tomu oba zasmáli, ale pak nás to zarazilo. Přišlo nám škoda, že vyrůstající generace nezná nejslavnější okamžiky naší kopané. Tak jsme si řekli, že by mohla vzniknout kniha, která by trochu neobvyklým způsobem naznačila vývoj českého a československého fotbalu od konce devatenáctého století až dosud.“