Bez hranic: Haus Schminke
2.5.2017 - Místa - FOTO: Jakub ŠimůnekI když žijeme téměř na hranicích s Německem a Polskem a ještě stále – a já pevně doufám, že to tak i vydrží – se můžeme volně pohybovat po území našich sousedů, tak se prostě nemohu zbavit dojmu, že toho o sobě navzájem pořád strašně málo víme. Rubrika Bez hranic by s tím ráda něco provedla. A nemohli jsme začít lépe – Haus Schminke v Löbau je totiž naprostý architektonický skvost, o jehož existenci u nás tuší jen několik málo zasvěcených.
Villa Tugendhat (Mies van der Rohe), Villa Savoye (Le Corbusier) a Fallingwtater (Frank Lloyd Wright) – to jsou zcela nepochybně naprosto zásadní stavby moderní architektury. Jen málokdo u nás ví, že se mezi ně také řadí Haus Schminke, který najdete jen několik desítek kilometrů od Liberce, v jinak dost ospalém hornolužickém městečku Löbau. Světoznámý německý architekt Hans Scharoun, jinak také autor Berlínské filharmonie, Berlínské státní knihovny nebo Německého muzea lodní dopravy v Brémách, postavil jeden z nejpozoruhodnějších obytných domů 20. století v letech 1931-32 pro rodinu Fritze Schminkeho, majitele továrny na výrobu těstovin.
Do Nudlového parníku (Nudeldampfer) – jak se vile dodnes láskyplně přezdívá – se Schminkeho rodina nastěhovala v roce 1933. Po druhé světové válce, vyvlastnění a vynuceném odchodu majitelů vily sloužila budova jako ubytovna ruských důstojníků a později jako zotavovna pro děti z válkou zničených Drážďan. V době NDR byl Schminke Haus využíván organizací Svobodné německé mládeže (Freie Deutsche Jugend – FDJ) a později organizací pionýrů. V roce 1978 mu byl přiznán status památky. V letech 1999 až 2000 byl Schminke Haus s finanční pomocí města, spolkové země Sasko a nadace Wüstenrot rozsáhle restaurován.
O jednom z nejdůležitějších děl tzv. organické architektury bych neměl ani ponětí, nebýt knihy s dost toporným názvem Topografie staveb moderní architektury, ve které najdete všechny důležité stavby moderní architektury 20. století na území Horní Lužice a Libereckého kraje. Knihu má na svědomí stejnojmenný evropský projekt, který v letech 2013 a 2014 vedla a realizovala Nadace Haus Schminke společně s Technickou univerzitou v Liberci, Vysokou školou Žitava-Zhořelec a Technickou univerzitou v Drážďanech. Projektu se zkráceně říká Topomomo, co už je mnohem lepší, i když to trochu zní jako nějaký název ne úplně dobré limonády. Co je ale hlavní, právě díky němu jsem objevil Haus Schminke a mnoho dalších naprosto úžasných staveb a to nejen v Horní Lužici, ale i u nás.
Nadace Haus Schminke, která stála za projektem Topomomo, má na starosti také současnou správu funkcionalistické vily, ze které jedinečný vzhled, hravost při práci s materiálem a formou, jednota prostoru, barvy a světla i vnitřní vybavení a design nábytku činí pozoruhodné kompletní umělecké dílo. V celkovém díle architekta Hanse Scharouna připadá Schminkeho domu coby jeho nejoblíbenější stavbě klíčová role. Britský historik architektury Peter Blundell Jones kdysi trefně napsal, že Haus Schminke je „mocným výrazem prosvětlení, vzdušnosti a nádherné velkorysosti, kterou moderna tak často slibovala, ale které tak zřídka dosahovala“.
Jedním z hlavních cílů nadace je zpřístupnit Haus Schminke co možná nejvíc veřejnosti. Nenechte se mýlit. To, co možná na první i druhý poslech může znít jako víc než obvyklá fráze, platí při návštěvě Haus Schminke do posledního písmene. Člověk nemusí být dvakrát bystrý pozorovatel, aby hned po několika málo minutách nezaznamenal přátelskou, až rodinnou atmosféru, jaké se mu dostává po celou dobu jeho pobytu ve vile. Tedy něco, na co můžete při jakémkoli bližším kontaktu s takovou Vilou Tugendhat okamžitě zapomenout. Kdyby vám to snad přišlo málo, tak Nadace Haus Schminke přichází pro všechny s nabídkou, které spolehlivě zacpe úcta všem pochybovačům – v jedné z nejslavnějších vil na světě můžete dokonce i přespat! A nejen to, během vašeho pobytu můžete libovolně používat i tolik obdivovanou dobovou kuchyň nebo si ve velkoryse řešené přilehlé zahradě něco ugrilovat. Tomu se říká zažít architekturu!
Tento článek vznikl za podpory Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien.